Nový projekt

Financování

Družstevní výstavba bytů je zpět a díky způsobu financování opět roste její popularita. Pro získání družstevního bytu nevadí vyšší věk, nemusíte nikomu dokládat výši příjmů, protože nepotřebujete hypoteční úvěr, vše za Vás vyřídí bytové družstvo. Na pořízení vlastního bydlení vám stačí mít naspořeno 25 % z ceny bytu a 60 000 Kč na jednorázový příspěvek družstvu.

Pro každý jednotlivý projekt zakládáme samostatné bytové družstvo. Vy jako jeho členové pak sami rozhodujete o tom, kdo vás bude zastupovat, kdo vám bude vykonávat správu, vést účetnictví a zda a kdy si po splacení úvěru na výstavbu bytového domu převedete byty do svého vlastnictví.

Svůj (družstevní) podíl v bytovém družstvu můžete kdykoli převést na třetí osobu, a to bez souhlasu bytového družstva i v době, kdy není zcela splacen úvěr bytového družstva na stavbu bytového domu.

Jak funguje družstevní financování?

Je to poměrně jednoduché. Dům pořizuje (kupuje) bytové družstvo. Vy se stanete vlastníkem družstevního podílu vámi vybraného bytu, za který zaplatíte 25 % jeho ceny + 60 000 Kč za jednorázový příspěvek družstvu. Zbytek ceny vašeho bytu budete splácet formou anuitních splátek od převzetí bytu po dobu 35 let s maximální úrokovou sazbou 4,89 % s fixací na 3 roky od čerpání úvěru.

Výši splátek si můžete sami ovlivnit navýšením původního vkladu ve výši 25 % o vámi zvolenou částku, případně mimořádnými splátkami či úplným doplacení anuity v průběhu splácení úvěru, dle podmínek, které družstvu dovoluje banka.

Před převzetím družstevního bytu budou členové družstva jednorázově skládat fond dluhové služby ve výši dvojnásobku měsíční anuitní splátky, poté po převzetí bytu se začínají platit pravidelně splátky anuity.

V porovnání s bytem pořízeným na hypotéku nemusíte prokazovat své příjmy, nejste jako osoba dlužníkem a svůj podíl v družstvu (s právem užívat družstevní byt) můžete kdykoli za úplatu převést na někoho jiného. Oproti nájemnímu bydlení neplatíte peníze majiteli bytu, ale s každou splátkou roste nominální hodnota vašeho družstevního podílu (a tedy i jeho tržní hodnota). Na konci období zůstane zcela splacený družstevní byt. Bez ohledu na to, jestli v něm budete bydlet vy, jestli ho zdědí například vaše děti nebo jestli v něm bude bydlet někdo, komu jste byt již dávno prodali.

Konkrétní model financování pro vás připravíme zdarma, nezávazně a individuálně s ohledem na vaše aktuální finanční možnosti. Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře umístěného níže na této stránce, telefonu nebo kanceláře v Praze. S bydlením jsme pomohli již téměř dvěma tisícům spokojených klientů po celé České republice a rádi pomůžeme i vám.

Napište si o podrobné informace k projektu

Na nejčastější otázky vám odpovíme rovnou.

Kdo je tedy dlužníkem úvěru, kterým je doplacen zbytek mého bytu?
Úvěr na stavbu celého bytového domu si bere bytové družstvo, jehož členem se na začátku stanete. Úvěr tak není svázán s vámi, ale s bytem, ve kterém budete bydlet. Pokud se časem rozhodnete, že chcete bydlet někde jinde, můžete svůj byt za dohodnutou úplatu kdykoli přenechat někomu jinému i před jeho splacením.

Komu patří byt, ve kterém budu bydlet?
Všechny byty v bytovém domě jsou majetkem bytového družstva. Vy budete jeho členem, a tím i spoluvlastníkem celého domu. Po splacení úvěru se zpravidla členové družstva dohodnou na tom, že si byty převedou do osobního vlastnictví.

Co když zaplatím na začátku více než 25 % z ceny bytu?
To je samozřejmě možné, vaše anuitní měsíční splátka za byt pak bude o poměrnou část nižší.

Co když nemám naspořeno celých 25 % z ceny bytu?
I tady můžeme najít řešení. Tuto počáteční investici lze získat například úvěrem ze stavebního spoření. Se sjednáním takového úvěru vám rádi pomůžeme.

Jaká bude celková měsíční platba za byt?
Celková měsíční platba se odvíjí od ceny vybraného bytu, výše počáteční platby, cen energií a služeb. Model financování, a s tím i celkovou měsíční platbu vám proto rádi spočítáme přímo na míru. Finanční model od nás dostanete zdarma a k ničemu vás nezavazuje. Stačí, když vyplníte formulář, viz níže.

35 let je dlouho, co když jsem třeba důchodce?
Nevadí, váš i nesplacený byt můžete kdykoli převést na někoho dalšího. Třeba zdarma na děti nebo za úplatu na někoho třetího.

Líbí se mi jeden z bytů. Co bude následovat?

Krok 1.
Spojte se s námi. Využijte například formulář pod textem nebo kontakty dole na stránce.

Krok 2.
Ozve se vám některá z našich specialistek a projde s vámi všechny podrobnosti k vybranému bytu, vytvoří vám model financování dle vašich aktuálních možností a odpoví na všechny dotazy.

Krok 3.
Připravíme rezervační smlouvu na základě které, zaplatíte první část platby ve výši 100 000 Kč jako rezervační poplatek a připravíme přihlášku do družstva, abyste se mohli stát jeho členem.

Krok 4.
Stanete se členem družstva a budete vyzváni k zaplacení 25 % ceny bytu s tím, že z rezervačního poplatku se vám bude započítávat úhrada 40 000 Kč. 60 000 Kč z rezervačního poplatku jde na úhradu jednorázového příspěvku družstvu.

Krok 5.
Po splnění všech těchto kroků dostanete od družstva smlouvu o budoucí smlouvě nájemní a můžete sledovat, jak pokračuje stavba bytového domu a čekat na informaci od družstva, že se blíží předání bytu.

Krok 6.
Na přelomu roku 2025/2026 vás budeme informovat o blížící se kolaudaci bytového domu a termínů předpřejímek a předávání bytů.

Krok 7.
Před čerpáním úvěru družstva máte možnost navýšit vámi zaplacených 25 % ceny bytu o libovolnou částku.

Krok 8.
Ve 2/Q roku 2026 vám předáme byt, uzavřeme s vámi nájemní smlouvu s předpisem měsíčních úhrad, ve kterém jsou kromě nákladů na režii domu zahrnuté i měsíční splátky zbývající anuity.
Kontaktní formulář